Na co si dát pozor při výběru herního počítače - časté chytáky a lákadla.

Zalman-t3-i185350  Během našeho působení na trhu s herními počítači se snažíme nabízet co nejlépe vyladěné a vyvážené počítače a chceme aby zákazník byl dlouhodobě spokojen, ale často se setkáváme s dotazy odkázané na sestavy různých prodejců, kteří nabízí na první pohled podobnou pc sestavu, ale jelikož se snaží prodat co nejvíce kusů, tak se snaží snížit cenu osazováním levných komponent, které běžný zákazník nemusí posoudit jako horší variantu, ovšem v praxi se mohou ukázat jako ne moc dobrá varianta i vzhledem k tomu, že za vhodnější modely nezaplatíte o moc více. Jelikož jde často zájemci o co nejnižší cenu, tak se může zdánlivě výhodnou nabídkou nachytat a může později ušetřených peněz litovat, to už bude ale pozdě.  Pokud také počítač koupíte, tak svým nákupem vlastně přispějete k tomu, že prodejce ujistíte jak to dělá dobře a doplatí na to další zákazníci. Pokud kupujete počítač za mnoho tisíc až desetitisíc korun, tak nedoporučujeme šetřit za každou stokorunu na úkor kvality, výbavy a perspektivy.

Připravil jsem proto souhrn hlavních upozornění, na co byste si měli dát pozor u výběru nabízených PC sestav.   

Pokud vybíráte počítač, tak se zájemce zaměřuje hlavně na procesor a grafickou kartu, respektive na jejich základní označení. Ostatní komponenty nemusí působit tak důležitě z pohledu zizkuchytivého prodejce je proto prostor na manipulace.

Spolu s počítačem vybíráte zároveň i prodejce a pokud Vám nenabízí optimální konfiguraci a snaží se Vás pouze jednostranně nalákat, může to hovořit o serióznosti nebo kompetentnosti takové firmy, což může souviset i u dalších služeb nebo při reklamaci.

1. základní deska - z popisu desky laik většinou nevyčte její vhodnost, kvalitu nebo výbavu a zde se může pro ten samý procesor použít deska, která stojí 1000,- nebo také i 8000,- i více. Jak jistě uznáte, tak je zde velký prostor k manipulacím. 

Základní desku nutně nemusíme vybírat za mnoho tisíc korun, ale pokud se necháte zlákat na ty nejlevnější, musíte počítat s jistými omezeními. Můžete mít podporu pouze nižších rychlostí u komponent, deska bude mít méně pozic na paměti RAM, disky a přídavné komponenty a pochopitelně může mít cena vliv na kvalitu a poruchovost.

Například do takovéto desky nejnižší čipové sady už mnoho dalších komponent nedáte a rychlostí i kvalitou jistě nebude vynikat:

ASRock H110M-DGS Intel H110 - takovouto desku bysme snesli u počítače max do 10.000,- Kč. - NEDOPORUČUJI!

Asrock-h110m-dgs-intel-h110    

Zde je jen o pár stovek dražší model základní desky na vyšším čipsetu GIGABYTE B250M-DS3H. Opět neoplívá velkou výbavou, ale jak samotná čipová sada, tak více slotů na komponenty včetně M.2 SSD je pro samotné fungování i pozdější upgrade daleko přijatelnější volba do PC sestav do cca 20.000,- 

20161213134921_big.png

Další stupeň je již deska formátu ATX ( předešlé modely jsou tzv. mATX ), takže na první pohled vidíte více možností připojení a obsahuje také lépe chlazenou napájecí kaskádu, má vylepšenou zvukovou kartu s možností připojit prostorový zvuk a podporu 2 grafických karet.

20161208094925_big.png

Pak zde jsou varianty v herním designu s ještě lepší výbavou, která ovšem stojí navíc několik set korun

msi-b250_krait_gaming-product_pictures-3d1.png 

nebo i s výraznějším podsvícením

20161123135620_big.png

Pak zde jsou desky, které již mají čipovou sadu, která umožňuje taktování procesorů ( u Intelů nebo mohutnější u AMD ), má silnější napájecí kaskádu, více PCIe linek, podporu 3-4 grafických karet nebo několika nejrychlejších M.2 SSD disků a má ještě lepší zvukovou a síťovou kartu, atd.

msi-z270_gaming_pro-product_pictures-2d.png  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. pozor na konkrétní vezi grafické karty - pokud si přečtete hlavní popis konfigurace a je tam označení např. GTX 1060 nebo RX 480, tak to mohou být grafické karty za 6000,- nebo také za 9000,-, záleží jaký konkrétní model prodejce navrhuje. Nemáme iluze a v praxi se to potvrdilo, že prodejci nabízí modely v nejnižší cenové relaci.

Nejprve je třeba si vyhledat údaj o paměti grafické karty ( 3 nebo 6, případně 4 nebo 8GB), což je pochopitelně rozdíl v ceně cca 1500,-. Menší paměť bude znát u nejnáročnějších her dneška a hlavně v budoucnu, takže pokud máte požadavek na co nejdelší perspektivu, zaměřte se na velikost 6, případně 8GB.

Další vlastnost se týká zpracování karty a speciálně chladiče a rozdíly mezi modely se stejným označením a pamětí mohou být i v řádu tisíců korun. Zde můžete posoudit zpracování i podle obrázku, který je někdy inzerován a nebo si můžete zkopírovat přesný název modelu ( např. ASUS GeForce GTX 1060 DUAL-GTX1060-O6G nebo MSI Radeon RX 480 GAMING X 8G ) do internetového vyhledávače a jistě najdete veškeré informace.

Nejlevnější modely budou s jedním ventilátorem a ten nebude mít takový chladící účinek a karta nebude v základu nastavena na takovou rychlost jako dražší modely a bude i hlučnější. Vypadají např. takto:

20160817170849_src.png

ASUS GeForce GTX 1060 TURBO-GTX1060-6G

Na trhu jsou sice trochu dražší, ale daleko vhodnější varianty s propracovanějším a tišším chlazením i vyšší základní frekvencí:

msi-geforce_gtx_1060_armor_6g_ocv1-product_pictures-3d5.png

msi-radeon_rx_480_gaming_x_8g-product_piuctures-3d6.png

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. zdánlivě kvalitní a výkonný zdroj - někteří prodejci navrhují do sestav levné zdroje, které svojí kvalitou mnohdy nekorespondují s ostatním výkonným hardwarem v sestavě a jejich kvalita, účinnost, hlučnost a krátká záruka může být do budoucna problematická.

S oblibou se navrhují levné zdroje s mnoha watty (600W), které jsou s ohledem na jejich cenu atraktivní pro prodejce, ale již méně praktické pro uživatele. Nebudeme zde prosazovat a doporučovat pouze drahé kvalitní zdroje, ale měl by se zvolit takový zdroj, aby byl adekvátní k ostatním komponentům v PC a jejich ceně. Raději mnohdy uberte na Wattech a přidejte na kvalitě. Osobně vybíráme zdroj i z pohledu na záruční dobu a mnohdy jsou zdroje s 5, 7 nebo i 10letou zárukou a zdrojům pouze s 2letou zárukou bychom se již vyhnuli i v nižších cenových relacích. Recenzí na zdroje mnoho nenajdeme a nelze přesně stanovit konkrétní návod co vybírat, ale hrubé doporučení můžeme stanovit například takto dle vlastních dlouhodobých zkušeností:

Pokud nebudeme brát v potaz úplně nejlevnější sestavy, tak bychom nedoporučovali levné zdroje značek EUROCASE, APPROX, Coolermaster, Zalman  

Do počítače za cca 15000,- zdroj za cca 1200,- - záruka 3 roky

Corsair VS450 450W

Do počítače za cca 20000,- zdroj za cca 1400,- - záruka 3 roky

Energy Knight (Seasonic) SS-500ET T3 500W

Do počítače za cca 30000,- zdroj za cca 2000,- - záruka 5 let

Seasonic S12II-520 Bronze (SS-520GB F3)

Do počítače za cca 40000,- zdroj za cca 3000,- - záruka 7 let

Corsair RM650x 650W

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4. krásná a kvalitní skříň.....pouze na obrázku - zde je posouzení pro laika zdánlivě nejjednodužší, ale i zde se prodejci snaží prosadit levnější skříně, které pochopitelně za svojí cenu mají své limity a nevýhody. Mají často méně prostoru, pokulhává kvalita zpracování, má malé možnosti chlazení nebo hlučné ventilátory bez možnosti regulace. Chápeme, že výběr skříně je otázka individuálního vkusu a ne všechny kvalitní skříně mohou vypadat podle přání, ale dle nás je důležitější kvalitní návrh a zpracování než krása hlavně na první pohled.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. více paměti RAM vhledem k ceně PC sestavy  - ne že by se velikost paměti RAM měla podceňovat, ale prodejci rádi lákají na hlavní údaje v popisu počítače a paměť ram je jedna z položek, kde to jde účelně. Speciálně do herních počítačů je základní hodnota velikosti 8GB RAM, což je až na opravdové vyjímky zatím dostatečná hodnota. Problém některých nabídek je v tom, že i v sestavách pod 20.000,- se vyskytuje 16GB RAM, místo toho aby se prostředky investovaly do téměř čehokoliv jiného v počítači, kde by to bylo efektivnější, láká se prostě na větší číslo v popisu, které zhodnotí zájemce jako určitě daleko lepší variantu. Fakt je ovšem takový, že paměť RAM lze kdykoliv jednoduše doplnit dalším modulem a na rozdíl od změny procesoru, základní desky, skříně nebo zdroje, zvládne přidat další paměť snad opravdu každý ( třeba jen po jednoduché instrukci ).  16GB paměti bychom sice do budoucna doporučili určitě také, ovšem jen v případě pokud již má návrh počítače takovou sílu a výbavu, že to jen umocní jeho perspektivu. Jako takovou hranici bych určil alespoň nad 25.000, spíše nad 28000,-.  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6. základní chladič "boxovaný" chladič i v drahých sestavách - boxované chladiče jsou verze jednoduchých variant chladičů, které jsou součástí balení s procesorem. Pro samotné chlazení to může většinou stačit, ale pouze za cenu velmi vysokých otáček ventilátoru, který bude o dosti hlučnější než objemnější a výkonnější chladiče. Každý procesor může mít jiné nároky na chlazení a nelze paušálně doporučit konkrétní chladič pro všechny. Boxovaný chladič může stačit u levnějších sestav s procesory Intel, ovšem tak maximálně cca do 20000,- s tím, že u těchto sestav je třeba investovat každá stokoruna do základního výkonu. U procesorů AMD ( řada FX ) se určitě boxovaný chladič nehodí vzhledem k vyššímu zahřívání ani u nejlevnějších variant.

Opět potřebu lepšího chladiče běžný zájemce těžko posoudí a prodejci toho umí využít. Pokud tedy nechcete mít dosti hlučný počítač, vybírejte sestavy s kvalitním chladičem. Lepší chladič lze domontovat i později, ale ne každý se do toho chce pouštět.

Pro představu můžete posoudit podobu chladičů zadarmo a ty za několik stokorun.

box chladič Intel

Výsledek obrázku pro chladič intel box

box chladič AMD

Výsledek obrázku pro chladič amdbox

Jisou vyjímkou mezi boxovanými chladiči jsou chladiče přibalené u některých procesorů AMD RYZEN, které již mají kvalitu o dost výše a značná část uživatelů s nimi může vydržet. Pochopitelně, že pokud vyžadujete co největší ticho a chladící výkon i na přetaktování, tak jsou na řadě tyto možnosti....

........učinnější a tišší chladiče:

například Spartan 3 nebo jeho větší bratr Fera 3, případně Fortis 3

Vodní neznamená automaticky tichý......Rovněž moc nedoporučujete levné vodní CoolerMaster Seidon 120V, které je sice o něco účinnější, ale pro většinu procesoru není vyšší výkon nutný a je naopak toto řešení hlučnější. Třeba zníměný Fera 3 je s hlučností do 20 dB na poloviční hodnotě co levný vodní Seidon 120V, který má 40dB.

CoolerMaster chladič Seidon 120V Ver. 2

Košík je prázdný.

Přejděte na náš nový eshop

www.herni-pc-sestavy.cz

Novy-eshop_2

Přejděte na náš nový eshop

www.herni-pc-sestavy.cz

Novy-eshop_2

Přejděte na náš nový eshop

www.herni-pc-sestavy.cz

Novy-eshop_2

Přejděte na náš nový eshop

www.herni-pc-sestavy.cz

100

Procesory

Prehled-karet

 B1 Nevite_2

Poradenstvi_2

 Bez-nazvu-1_4

Chytaky

Bez-nazvu-1_6

Monitor-pripojeni_2

Banner-nebrat_3

 

 

U zboží zvolte Přidat do oblíbených.
zboží v e-shopu: 611 e-shop systém banan.cz