Nové procesory AMD RYZEN - úvaha a pohled na věc

Amd-ryzen-7-1700-i263800 Doplnění z 11.4.2017 - uvedené shrnutí platí podobně i v porovnání modelové řady AMD RYZEN 5 proti Intelům I5

Po dlouhé době kralování procesorů Intel se ve vyšších segmentech snaží nyní konečně i AMD zapojit do boje o náročného uživatele. Trvalo to dlouho, ale zdá se, že ze máme opravdu konkurenční procesory. 

Snad jako vždy, když vyjde nový produkt od AMD, tak hodnocení není úplně jednoduché a výsledek se dá vyložit s různým závěrem vhledem k činnostem, které bude úživatel na PC dělat.

Pokud začnu od konkrétních modelů, tak jsou nyní k dostání 3 modely s různě nastavenými základními frekvencemi.:

1. je nejvýkonnější s označením 1800X, který je na základní frekvenci 3,6 Ghz s turbem včetně funkce XFR na 4 Ghz, cena necelých 15.000,-

2. je s označním 1700X a má frekvenci 3,4 Ghz s turbem vč. XFR až 3,8Ghz. Cena necelých 12.000,-Kč

3. je nejlevnější 1700 v základu na 3 Ghz s turbem bez XFR až 3,7 Ghz. Bez XFR je výsledný turboefekt o něo nižší. Má nejnižší cenu necelých 10.000,-

Zatím přišly na trh nejvýkonnější modely řady 7, ostatní levnější modely přijdou na trh za pár měsíců a v průběhu tohoto roku.

Nebudu zde zacházet do větších podrobností, ale zaměřím se na celkový pohled zájemce o výkonnou počítačovou sestavu.

Cenová i výkonová konkurence je v podobně různých modelů Intelu I7 od 9500,- do 32000,- a pokud je využit celý potencionál nových 8jádrových procesorů AMD RYZEN, tak je za cenu 15000,- dostanete téměř takový výkon jako u Intelu za více jak 30000,- a to je paráda. Problém je v tom, že 8jádrový procesor není vždy ze strany softwaru a zejména her využit a 8 jádrový Intel, který má stále o něco málo lepší výkon na jedno jádro se může jevit v současné době pořád jako lepší ovšem o dost dražší procesor.

Když to vezmu, že bych chtěl počítač využívat jako pracovní PC na náročné aplikace, bude jistě AMD RYZEN většinou lepší volba hlavně v poměru cena/výkon, tam je výběr jednodužší. Jestli to budu brát jako hráč PC her, tak tam je situace složitější a musí se na něj člověk dívat z různých pohledů a upřednostnit čemu dát přednost.

A - výkon v současných hrách a současném stavu v rozlišení 1920x1080 je určitě lepší mnohdy i u Intelů 7700 a snad vždy u 7700K, které mají jen 4 jádra, ale vyšší výkon na jedno jádro a u 7700K i vyšší frekvenci, nehledě na možnost taktování.

B - se zvyšujícím rozlišením až do úrovně 4K se rozdíl ve výkonu zmenšuje až na minimum, což naznačuje, že do budoucna a s přibývající podporou více jader bude situace opačná ve prospěch 8jádrových AMD RYZEN.

C - vzhledem k nové platformě AM4 je možné, že budete moci využít základní desku i na další procesory s větší pravděpodobností než u varianty od Intelu, který s každým novým modelem potřeboval i novou základní desku. U AMD dříve stačila deska i na další řadu(y) přímo a někdy pouze s upgradem biosu.

D - pokud to vezmu cenově ve spodní části spektra spolu se základní deskou, tak při stejně drahé základní desce a ceně procesorů ( AMD RYZEN 1700 a Intel I7 7700 ), tak má AMD výhodu ve výkonnějším a tišším základním chladiči, který je poměrně použitelný a pokud nemáte extra velké požadavky na hlučnost, bude většině uživatelům stačit. Další výhoda AMD je v možnosti ručního taktování, které je i se základním chladičem reálné na 3,5Ghz a mnohdy i více.

E - v případě hraní her, při kterém budete mít zároveň otevřeno více programů ( internet, streamování, apod. ) bude výhoda na straně 8jádrového procesoru.

F - nevýhoda nové řady AMD procesorů je v prozatimní menší podpoře ze strany některých programů, samotných windows a zejména her. Toto by se mělo časem zlepšovat, stejně jako zatím malý výběr základních desek i kompatibilních chladičů.

Shrnutí:

Pokud zájemce o HERNÍ počítač chce co nejvyšší herní výkon pro současnost, nejbližší budoucnost a jestli nebudete řešit co bude za cca 2 roky a budete si pak stejně pravděpodobně pořizovat nový, tak i vzhledem k většímu výběru základních desek bude pro něj pořád lepší sestava s procesory Intel I7 7000 a hlavně 7700K, který je v současnosti pořád zatím nejlepší HERNÍ procesor.

Jestli ovšem plánujete počítač na delší dobu, zejména na více jak 3 roky a nebo i teď využijete pozitiva většího počtu jader, bude nejspíše perspektivnější volba AMD RYZEN 7, který ani dnes nemá na hry špatný výkon bude s přibývajícím časem lepší a lepší.

Náš tip v poměru cena / výkon / perspektiva

kombinace procesoru AMD RYZEN 7 1700 + ( zatím ) základní chladič Wraith cooler + základní deska B350, viz foto - naše testovací sestava

Wp-20170308-003

Košík je prázdný.

Přejděte na náš nový eshop

www.herni-pc-sestavy.cz

Novy-eshop_2

Přejděte na náš nový eshop

www.herni-pc-sestavy.cz

Novy-eshop_2

Přejděte na náš nový eshop

www.herni-pc-sestavy.cz

Novy-eshop_2

Přejděte na náš nový eshop

www.herni-pc-sestavy.cz

100

Procesory

Prehled-karet

 B1 Nevite_2

Poradenstvi_2

 Bez-nazvu-1_4

Chytaky

Bez-nazvu-1_6

Monitor-pripojeni_2

Banner-nebrat_3

 

 

U zboží zvolte Přidat do oblíbených.
zboží v e-shopu: 611 e-shop systém banan.cz